Kayıp kaçak için önemli açıklama

35 milyon elektrik abonesini ilgilendiren düzenleme geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine geldi. Bu tasarı ile abonelerin kayıp kaçak bedelleri ile ilgili Tüketici Mahkemesi ve diğer yollara başvurmalarının önüne geçilecek. Konuyla ilgili Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal’dan açıklama geldi.

Devlet kayıp, kaçağa devam

Yargıtay kararlarına rağmen elektrik abonelerinden alınmaya devam edilen kayıp kaçak bedelleriyle ilgili açıklamada bulunan Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Enerji Komisyon Başkanı Bilgin Akbal “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına” ilişkin kanun teklifini değerlendirerek: “25 Nisan 2016 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulan teklif sanki ‘Devlet kayıp, kaçağa devam’ der gibi” dedi.

Elektrik faturalarındaki dağıtım bedeli tüketicilere güvenilir, kaliteli, kesintisiz ve düşük maliyetli elektrik enerjisi hizmeti verilmesini temin etmek amacıyla yapılan Elektrik Dağıtım hizmetlerinin özelleştirmelerine değinen TÜSODER yetkilisi Akbal, “Geçtiğimiz 3 yılda toplam enflasyon %25’i aşmamış olmasına karşın Kayıp Kaçak Bedeli’nde %51, Dağıtım Bedeli’nde %92 oranında artış olmuştur. Perakende Hizmet Bedeli %62, İletim Bedeli %42 oranlarında artmıştır. 2016 yılının başında da bu bedeller ‘Dağıtım Bedeli’ altında toplanarak faturalarda görülmektedir” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Kanunla ilgili değişikliğin her durumda hem halka hem de devlete yansıdığını belirten Akbal: “Kayıp kaçak bedellerinin farklı isimler altında haksız yöntemlerle tahsil edilmesi halkın yanı sıra ülke kalkınmasının ve dış piyasalara rekabetçi fiyatlarla ürün ihraç etmemizin önünde büyük bir engeldir. Ayrıca ülkemizde yüksek enflasyona da sebep olmaktadır. Kaçak kullanım adli bir vaka olup, dağıtım firmalarının ve devletin elbirliği ile bu vakaları çözerek sosyal adaleti sağlamaları gerekir” dedi ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun bünyesinde; kamuyu, dağıtım firmalarını, tüketicileri temsil eden üç taraflı bir oluşumun gerekliliğinin üzerinde durdu. Elektrik dağıtım hatlarındaki kayıpları azaltmak için yatırım yapması gereken firmaların son üç yılda enerjideki dağıtım hizmet bedellerine enflasyonun üç katına yakın yaptıkları zammın neden yapıldığını anlayamadıklarını belirten Akbal, “Dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak oranlarını azaltarak tüketicilere daha ucuz enerji sağlaması gerekirken, dağıtım bedeli adı altında alınan ve şirketler için kazanç kapısına dönüşen bu kalemin yasal hale gelmesi için kanun teklifi verilmesi vicdanla izah edilemez” dedi.

Diğer haber kaynağı; http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/kayip-kacak-icin-onemli-aciklama-1253091/

Paylaş