“FETÖ ihbar” internet sitelerine itibar etmeyin

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Rıdvan Yıldız, “FETÖ’cüleri bize ihbar edin, tarzında yayın yapan internet siteleri tehlike saçıyor. Bilişim uzmanlarımız, yaptığı araştırmada, hain darbe girişimi sonrasında söz konusu örgüt yapılanmasının internet üzerinde oyunlarını tespit etti.” dedi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların, bu gibi internet sitelerinde “Bu örgüt üyelerini ihbar ediyorum” derken bir tuzağın içine çekilebileceğini söyledi.

– “Hain örgüt vatandaşları fişliyor olabilir”

Vatandaşların resmi merciler dışındaki sitelere itibar etmesi durumunda bir itirafçı durumuna düşerek çok ciddi zararlarla karşı karşıya kalabileceğini belirten Yıldız, şöyle devam etti:

“FETÖ’cüleri bize ihbar edin, tarzında yayın yapan internet siteleri tehlike saçıyor. Bilişim uzmanlarımız yaptığı araştırmada, hain darbe girişimi sonrasında söz konusu örgüt yapılanmasının internet üzerinde oyunlarını tespit etti. Bu sitelerde sizden isim, soy ismi ve e-posta gibi birtakım veriler isteniyor. Yani esasında ihbar edenlerin fişlendiği bir sistem ve bu siteler genelde yurt dışı kaynaklı sitelerdir. Eğer vatandaşlar, buna inanır ve ihbar ederlerse bu hain örgüt vatandaşları fişliyor olabilir. Bu siteleri kullanan kişilerin, ilerleyen zamanlarda o site üzerinden gönderdiği bilgi ve belgeler aleyhinde negatif sonuçlar çıkartabilir ve belki de hiç farkında olmayacağı, hiç beklemeyeceği yasal yaptırımlarla karşılaşabilir.”

– “Dolandırıcıların bir oyunu da olabilir”

Yıldız, vatandaşların devletin yetkili mercileri dışında başka hiçbir yere bu hain örgütle ilgili bilgi ve belge vermemesi gerektiğini dile getirdi.

Bu tür sitelerin dolandırıcıların bir oyunu da olabileceğine değinen Yıldız, şunları söyledi:

“Dolandırıcılar, bu şekilde aldıkları bilgilerle FETÖ’cü olduğu iddia edilen kişilerle ilgili birtakım bilgi belgeleri alıp dolandırıcılık faaliyetine girişimde bulunabilir. Bu tarz sitelere gönderilen bilgi ve belgelerle bekli de masum insanların da bilgisi kullanılarak paralar istenilebilir. Yani bu sitelere gönderilecek bilgilerle dolandırıcıların eline doküman vermiş olunabilir. Bu siteler, ihbarı yapan kişinin bilgilerinde aldığı için, dolandırıcılar ilerleyen günlerde ihbarı yapanlara da yönelebilir.”

Kim tarafından kurulduğu, ne olduğu belirsiz, hiçbir güvenliği bulunmayan bu internet sitelerine itibar edilmemesi uyarısında bulunan Yıldız, “Gidecekleri tek mercilerin devletin kurumları olması gerektiğini bilmeleri gerekir çünkü farklı noktalara verecekleri bilgi ve belgeler başlarına çok büyük sorunlar açabilir. Tüm tüketicileri uyarıyorum, bu tip sitelere itibar etmesinler.” görüşünü kaydetti.

Haber kaynağı; http://www.haber7.com/bartin/2094596-feto-ihbar-internet-sitelerine-itibar-etmeyin

Paylaş

Bir cevap yazın

*