Enflasyon Rakamları Yankıları

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Finans Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Niyazi Berk, enflasyon rakamları ile ilgili, “Üretici, aracı, satıcı ve tüketici dengesi kurulmadığı sürece gıda fiyatlarının ve buna bağlı olarak da enflasyonun düşmesi zor görünüyor” dedi.

Berk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun yıllık bazda yüzde 8,81 olarak ilan edildiğini belirten Berk, “Geçen yıl aralıkta düşüş gösteren gıda fiyatları, bu yıl 0,21 oranında artarak tahminleri yanılttı. Özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından düşmesi beklenen fiyatlar, beklenenin aksine arttı” diye konuştu.

Gıda Fiyatlarının Artması Enflasyon Rakamlarını Ektiledi

Niyazi Berk, halkın parasının yaklaşık yüzde 25’inin gıdaya harcandığı kabulüne göre, gıda fiyatlarının artmasının enflasyonun yükselmesine neden olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Özellikle Rusya krizi ertesinde gıda fiyatlarında düşüş beklentisini getirse de aksine gıda fiyatlarının artış eğilimine girdiği görülmektedir. Gıda fiyatlarının düşmemesiyle birlikte gıda ihracatında da azalma yaşanmadı. Bu gelişmeler enflasyonun artışında önemli bir etken oldu. Kış aylarında portakal, mandalina gibi kış meyveleri ve sebzelerinde fiyatlar, mevsim etkisiyle düşüş gösterdi. Bunun yanında veriler üretici fiyatlarındaki artışla tüketici fiyatlarındaki artış arasında makasın açılması ve üretici fiyatlarının oldukça üzerinde bir yükselmenin tüketici fiyatlarında yaşanması dikkat çekiyor.”

Bu durumun özellikle gıda fiyatlarında piyasa yapıcı konumundaki aracıların kazandığını gösterdiğini savunan Berk, “Üretici, aracı, satıcı ve tüketici dengesi kurulmadığı sürece gıda fiyatlarının ve buna bağlı olarak da enflasyonun düşmesi zor görünüyor” dedi.

Berk, yurtiçindeki terörle mücadele ve bölgede süregelen gerilimin endişe verici olduğunu dile getirerek, tüketicilerin zamlı fiyatlara karşı bütçelerini kontrol altına almak zorunda olduklarını belirtti.

Diğer haber kaynağı; http://www.haber7.com/sakarya/1737378-enflasyon-rakamlarinin-yankilari

Paylaş