Emeklilere Promosyon Uyarısı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Koordinatörü Ümmühan Bektaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu’nun emeklilere promosyon şartlarına dair açıklamada bulundu. Bektaş, bu süreçten önce sözleşme imzalayan emekliler için durumun adil olmadığını vurguladı.

Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 banka ve PTT ile emekliye promosyon ödemesi için imzaladığı protokolün ardından, mart ayı itibarıyla emeklilere promosyon ödemelerine başlandı. Bununla ilgili bankaların sözleşmelerde yaşadığı karışıklıkları çözümlemek için bakanlıktan önemli açıklama geldi.

Emeklilik promosyonu için gereken koşulları minimuma çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, emeklilere promosyon ödemesinde, bankaların istediği fatura ve kredi kartı şartı kaldırıldığını belirtti. Emeklilerin promosyon ödemelerine ilişkin, “Bugünden itibaren hangi bankadan emekli maaşlarını almak istiyorlarsa, o bankalarla yalnız bir protokol yapacaklar, ‘Ben 3 yıl süresince maaşımı senden çekeceğim.’ Yalnız maaşını o bankadan çekme protokolü evrakı dışında başka hiçbir evrak istemeyecek. Bugün gerekli talimatı bütün bankalara gönderdik.” dedi.

Promosyon ödemesi yapacak bankalar, müşterilerinden kredi kartı almaları ya da kredili mevduat hesabı oluşturmalarının yanında iki otomatik ödeme talimatı vermelerini şart koşmuştu.  Bu şartlara göre, 3 yıllık sözleşme karşılığında 11,5 milyon emekliye tek seferde aylıklarına göre 300, 375 ve 450 lira gibi değişen miktarlarda ödeme yapılacak. İşlemler ile ilgili protokol yapılacak bankalar; Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Akbank, Burgan Bank, Vakıf Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Halkbank, Fibabank, Denizbank, ICBC Turkey ve PTT’dir.

Kredi Kartını Kabul Edenler Ne Olacak

Yapılan açıklamaya dair bu süreçten önce sözleşme imzalayan emekliler için açıklamanın yetersizliğine dikkat çeken Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Koordinatörü Ümmühan Bektaş, vatandaşın nasıl bir yol izlemesi gerektiğine yönelik bakanlıktan açıklama beklediklerini söyledi ve ekledi: “Bildiğiniz gibi TC kimlik numaralarının sonu 0-2 olanlar Mart, 4 ve 6 olanlar Nisan, 8 olanlar ise Mayıs ayı içerisinde promosyonlarını alacaklardı. Bankaların bir kısmı düzenlemenin ilk haliyle promosyon ödemelerine başladı. Yaklaşık 1 milyon vatandaş promosyonla ilgili otomatik ödeme, kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve benzerleri olan finansal ürünleri kullanma şartlarını imzaladılar. Bu taahhütleri istemeden, promosyon için kabul eden emeklilerimiz nasıl bir yol izlemeliler bu bir merak konusu. Burada olması gereken aynı ödemeyi alacaklar için aynı haklara sahip olmaktır. Bakanlıktan bu yönde bir açıklama ve yeni bir düzenleme beklemekteyiz.” dedi.

 

Paylaş