Elektrikte Serbest Tüketicilik İçin Fatura Alt Sınırı İndirilmeli

Elektrikte ortak sayaç kullanan birden fazla abonenin birlikte “serbest tüketici” olabilmesine ilişkin kararı olumlu bulunsa da, 130 liralık alt sınırın indirilmesi isteniyor.

Elektrikte ortak sayaç kullanan birden fazla abonenin birlikte “serbest tüketici” olabilmesine ilişkin kararı olumlu bulunsa da, 130 liralık alt sınırın indirilmesi isteniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği değişiklik yaparak, “Elektrik enerjisi tüketimleri tek bir ortak sayaç ile ölçülebilen birden fazla gerçek ve/veya tüzel kişinin tükettiği toplam elektrik enerjisi miktarının serbest tüketici limitini geçmesi durumunda, bu kişilerin birlikte serbest tüketici niteliği kazandığı kabul edilir” dedi.

DHA’nın sorularını yanıtlayan Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, düzenlemeyle aylık 130 liranın üzerinde tüketimi olanlar serbest tüketici olarak sayıldığını ifade ederek, “Yani mevcut dağıtıcıdan elektrik almak mecburiyeti kalkıyor. Bu tüketici lehine bir düzenleme. Buna göre tüketiciler, aylık faturaları 130 liranın üzerindeyse diledikleri dağıtıcıdan elektrik alabilecekler” dedi.

“ALT SINIRIN AŞAĞI ÇEKİLMESİ GEREKİYOR”

Alt sınırın kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Ağaoğlu, “EPDK daha düşük tüketim yapan tüketicileri daha pahalı elektrik almaya zorluyor. Özellikle meskenlerde tüketilen elektriğin aylık ortalama tutarı mevsimsel olarak 80-120 lira arasında değişiyor. Aboneler enerji tüketimi yaparak kendilerine 130 liranın altında fatura gelmesine sağlarken, diledikleri dağıtıcıdan elektrik alma şansını kaldırıyorlar” dedi ve ekledi:

“Az tüketen pahalı satın alıyor, daha fazla tüketen serbest tüketici olduğu için yaklaşık yüzde 10 civarında ucuza elektrik almış oluyor. Aylık 120 lira faturası olan karşılığında 120 birim elektrik tüketene göre, 130 lira elektrik tüketen avantajlı konuma geçiyor. 130 lira tüketim yapan yüzde 10 indirim hakkı kazandığı için avantajlı oluyor. Net olarak alt sınırın ya sıfırlanması ya da çok daha aşağılara çekilmesi gerekiyor.

Diğer Kaynaklar;

http://www.haberler.com/elektrikte-serbest-tuketicilik-icin-fatura-alt-7090937-haberi/

 

Paylaş