Doğalgaza yapılan indirim

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Enerji Komisyonu Elektrik Yüksek Mühendisi Bilgin Akbal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın doğalgaz fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılacağı müjdesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakan Albayrak’ın dün doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim uygulanacağını açıkladığını anımsattı.

Bu müjdeyi TÜSODER olarak memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Akbal, uluslararası doğalgaz fiyatları dikkate alındığında indirimin en az yüzde 35 olması gerektiğini savundu.

Akbal, Haziran 2014’teki petrol fiyatları ve döviz kuruyla bugünkü petrol fiyatları ve dolar kuru dikkate alındığında Eylül doğalgaz fiyatlarında Lira bazında yüzde 35’ten fazla indirim yapılması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Ocak 2011, haziran 2014 arası 3,5 yıllık süreçte ortalama 1 varil (1 varil=159 litre) ham petrol fiyatı 100 dolar civarında seyrederken, haziran 2014 tarihinden ocak 2015 tarihine kadar 50 doların altına düşmüş ve geçtiğimiz 20 aylık süre içinde ortalama 50 doların altında seyretmiştir. Geçtiğimiz 2 yıllık süreçte maliyet yönünde TL bazında yüzde 35 fazla indirim olmasına karşın temmuz 2014 tarihindeki fiyatlara göre İGDAŞ’ın konutlara verdiği doğalgaz fiyatlarında TL bazında yüzde 9 artış olmuştur.”

Akbal, kış aylarına girilen bu dönemde enerji fiyatlarında yapılacak iyileştirmelerin dar gelirlilerin ısınma giderlerine önemli ölçüde katkı sağlamasının yanı sıra sanayide önemli bir maliyet girdisi olan enerji maliyetlerindeki düşüşlerin de ülke ihracatının artmasına önemli katkıları olacağını sözlerine ekledi. Kaynak: AA

Haber Kaynağı: http://www.haber7.com/sakarya/2147513-dogalgaza-yapilan-indirim

Paylaş

Bir cevap yazın

*