Böyle Bir Acı Tek Taraflı Yaşanmaz

Hafta sonu Mecidiyeköy eski Ali Sami Yen stadının yerine yapılan kule inşaatlarda asansör faciası yaşandı.İnşaatta kullanılan yük asansörü  yere çakıldı ve 10 işçimiz öldü. Ölenlere Allah’tan rahmet acılı ailelerine sabırlar diliyorum. 

Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak’ın Torun Center’da 10 işçinin asansör faciası sonucu hayatlarını kaybetmesine ilişkin yazısı.

Gidenlere mi yanalım, geride kalan çoluk çocuğa mı! Büyük acı… Bir kaç kere konuşulup unutulacak belki ama geride kalan aileler hiç unutmayacak olanları, acısını ölene kadar yaşayacaklar. Böyle bir acı tek taraflı yaşanmaz, olayda sorumlu ve ihmali olanlarda bulunmalı cezalarını çekmeliler.

İnşaatlarda yaşanan iş kazaları sonucu ölen bu kaçıncı vakadır bilmiyorum. Basında okuduklarımızın dışında medyatik olmayan inşaat firmalarının da iş kazası sonucu  ölümlerini sayarsak bir hayli fazla. İş kazası demek masum kalıyor çünkü ihmalkarlık, tedbirsizlik var çoğunda.

İş güvenliği ve sağlığı konusu inşaat gibi riski büyük işlerde önem taşıyor.Her şey pamuk ipliğine bağlı. İnşaat bitene kadar  her yeri tehlike. 40.katta dış cephede çalışan işçi güvenlik kemerini alt katlara geldiğinde artık bir şey olmaz diye takmayabiliyor. İş güvenliği uzmanı olarak büyük sorumluluk alanlar başlarını kaldıramayacak kadar çok iş aldıklarında yapmaları gerekeni yapmıyor olabiliyor. İşveren kar marjını yukarı çıkarmak için bazı maddi yükümlülüklerden kaçabiliyor.

Evet Kanunlarımız  yetersiz düzenleyelim lakin mevcut haliyle ne kadarını yapıyoruz ki! Her şeyi kanunlarda arayanlara cevabım kanunları ne kadar uyguluyorsunuz olur. En muhteşeminden yasalarınız olsa bile denetim mekanizmanız işlemiyorsa ne yazar… İşte o kanunlar rafta kalır zamanla öyle bir toz tutar ki o yasa varmıydı yokmuydu kimse bilmez, hatırlamaz bile..Denetlemezseniz karşınızdaki ne kadar iyi niyetli olursa olsun içindeki şeytana bir gün uyacaktır. İşte o gün onun ve hepimizin kabusu oluverir.

Toplum olarak iş kazaları, işçi sağlığı, iş güvenliği konularında bilinç düzeyimizi yükseltmeliyiz. Her bir işçimiz ve her bir işveren ve iş güvenliği uzmanı, sorumluluk alan, almayan herkes. Bilinçli bir toplum ancak ölüm gelmeden hakkını arayabilir, hataları görür yapmaz, yaptırmaz. Allah akıl, fikir vermiş aklınızı kullanın demiş. Herkesin amacı para kazanmak  ama para kazanırken önce “can” demeyi unutmalayalım.

Hatice Kolçak
TÜSODER Emlak Kom. Başk.

Paylaş