Altın Alışverişine Taksit Getirilmeli

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, altın alışverişine taksit getirilmesine ilişkin, “Getirilen 4 taksit imkanıyla artık dar gelirli vatandaşımız da aylık 35-40 lira gibi taksitlerle çeyrek altın satın alabilecekve yakınlarının mutluluğuna ortak olurken, geleneklerini de yerine getirmiş olacak” dedi.

Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), kredikartlarıyla gerçekleştirilecek kuyumla ilgili harcamalarda taksit uygulanamayacağına yönelik mevzuat hükmünü kaldırmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Türk halkının gelenek ve göreneklerinde yakınları evlendiğinde veya sünnet olduğunda küçük de olsa altın takma arzusu olduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, “Bu olumlu bir karar, yanlıştan dönüldü” ifadesini kullandı.

Ağaoğlu, bazı kuyumcuların yüksek farklar koymak suretiyle yakınına hediye altın almak isteyen tüketicilere senetle altın satma yoluna gittiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Kabul etmek gerekir ki bugün 900 lira geliri olan asgari ücretli insan dahi yakınına mutlu gününde hiç değilse bir çeyrek altın hediye edip hem kendisi hem de o yakınının mutlu olmasını sağlamak ister. Getirilen 4 taksit imkanıyla artık dar gelirli vatandaşımız da aylık 35-40 lira gibi taksitlerle çeyrek altın satın alabilecek ve yakınlarının mutluluğuna ortak olurken, geleneklerini de yerine getirmiş olacak.

Dileğimiz ve umudumuz odur ki yasal düzenlemeleri hazırlayan demokratik yapı, halkı ilgilendiren konularda mutlaka o konunun tarafları, akademik çevre ve sivil toplum kuruluşlarının görüşünü dikkate almalı, yapılan düzenlemeler yap-boz tahtasına dönmemelidir.”

Diğer Kaynaklar

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/altin-alisverisine-taksit–haberi/1310858

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27434625.asp

http://www.haber3.com/altin-alisverisine-taksit-getirilmesi-2968851h.htm

http://www.ticaretgazetesi.com.tr/tsoder-dar-gelirli-icin-iyi-oldu

http://www.arcaajans.com/haber/guncel/kuyumculardan-o-karar-icin-ilk-reaksiyonlar/467784/

http://www.arcaajans.com/haber/guncel/kuyumculardan-o-karar-icin-ilk-reaksiyonlar/467784/

http://www.telgrafturk.com/haber/2014/10/22/altin-alisverisine-taksit-getirilmesi-12128

haberlersondakika.gen.tr/etiket/alisverisine.html

http://www.hasaltin.com/?konuid=13422&p=oku&sayfala=1

Paylaş