Albenisi Olan Ürünlere Değil, Sevginize Kapılın

TÜSODER Piyasa İzleme Komisyonu Başkanı Pamuk: – “Özel günlerde albenisi olan ürünlerle tüketicilerin zaaflarından yararlanılıyor. Sevgililer Günü’nde hediye alınacaksa ihtiyaç olup olmadığı gözden geçirilmeli ve hediye buna göre seçilmelidir
Aksi halde sevgi gibi kutsal bir kavram, hediyeye ödenen bedelle ölçülebilecek dar bir kalıba sığdırılacak ve sevenlerin sevgi ölçüsü aldıkları hediyenin değeriyle belirlenmiş olacaktır.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Piyasa İzleme Komisyonu Başkanı Cahide Pamuk, özel günlerde albenisi olan ürünlerle tüketicilerin zaaflarından yararlanıldığını öne sürerek, “Sevgililer Günü’nde hediye alınacaksa ihtiyaç olup olmadığı gözden geçirilmeli ve hediye buna göre seçilmelidir” dedi.

Pamuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla sevgilileri hediye telaşı sardığını anlattı.

Özel günlerde gereksiz tüketimin arttığına dikkati çeken Pamuk, “Ne yazık ki ‘Sevgililer Günü’, sevginin, aşkın öne çıkarılması gereken bir gün olmalıyken tüketimin teşvik edildiği, öne çıkarıldığı günlerden biri oluyor. Unutulmamalıdır ki, sevgi malla ölçülebilen kavram değildir. Gerçek seven ve sevilenlere en güzel hediye, içten, sevgi dolu, gülümseyen bir bakıştır” ifadesini kullandı.

Pamuk, Türk halkının sosyo-ekonomik durumu dikkate alındığında böyle günlerde bütçeyi zorlayan harcamaların ilerleyen süreçte vatandaşlar için sorun teşkil ettiğini belirterek, şunları dile getirdi:

“Üstelik bu gibi günlerde çiçek fiyatlarından tutun, diğer hediye fiyatlarının katlandığını görmekteyiz. Özellikle gençlerin, sevgilerini göstermenin yolunun pahalı hediyeden geçtiği psikolojisiyle tüketime yönlendirildiğini görüyoruz. Böyle özel günlerin satıcılar tarafından fırsata çevrilmesine izin vermemek için pahalı hediyelerden kaçınılmaya çalışılmalıdır. Özellikle genç erkeklerin sevgilerini gösterme adına bütçelerini zorlamamaları gerekiyor.”

Öğrencilerin harçlıklarını sırf sevdiklerini mutlu etmek için hediyelere yatırdığını, üstüne de borçlandıklarını ifade ederek, sanal algı yönetimi stratejileriyle sevgi, aşk gibi kavramların içinin boşaltıldığını savundu.

“Pahalı hediye, daha fazla sevgi demek değildir” diyen Pamuk, “Bugünlerde doya doya sevgi ve aşkın hatırlanması, yaşanması gerekiyor. Hediyeyi, sevginize paha biçmeyin” şeklinde konuştu.

– “Albenisi olan ürünlere kapılmayın”

Pamuk, reklam sektörünün insanların zaafını tüketime yönlendirdiğine işaret ederek, başta hediyelik çiçek buketleri olmak üzere pek çok ürünün indirim yalanıyla pazarlandığını ileri sürdü.

Parası ve ödeme imkanı bulunmayan kişilerin kredi kartıyla borçlanmak suretiyle alışveriş yaptığının görüldüğünü ifade eden Pamuk, bir günlük gönül almak için yapılan harcamaların aile bütçesinde derin yaralar açtığına dikkati çekti.

“Özel günlerde albenisi olan ürünlerle tüketicilerin zaaflarından yararlanılıyor” diyen Pamuk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Özellikle reklam sektörünün, insanların kendilerine bir şey sunulana kadar ne istediklerini bilmedikleri gerçeğinden hareket ettiğini ve aslında ihtiyaç olmayan ürünleri tüketicilere ihtiyaç gibi gösterdiği unutulmamalıdır. Sevgililer Günü’nde hediye alınacaksa ihtiyaç olup olmadığı gözden geçirilmeli ve hediye buna göre seçilmelidir. Aksi halde sevgi gibi kutsal bir kavram, hediyeye ödenen bedelle ölçülebilecek dar bir kalıba sığdırılacak ve sevenlerin sevgi ölçüsü aldıkları hediyenin değeriyle belirlenmiş olacaktır. Böyle günlerde inadına tüketmeyip sevginizi arttırmalısınız. Sevgi, bir güne mahsus değildir.

Diğer kaynaklar:

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/Sakarya-Haberleri/albenisi-olan-urunlere-degil-sevginize-kapili_55113

www.havadis.com.tr

 

Paylaş