Akıllı Telefon Kullanıcıları Dikkat!

Akıllı cep telefonu ile internet kullanan tüketicilerin abone oldukları tarife paketinin üzerinde yüksek faturalara dair şikayetlerin yoğunlaşıyor.

Yüksek fatura ödeyen tüketiciler durumu abonesi oldukları GSM şirketine bildirdiklerinde kendilerine internet kullanımında kota aşımı yaptığı, bunun faturaya yansıtıldığı ve ücretlendirmede hata olmadığı bilgisi veriliyor.

GSM şierketinin internet sitesinden ayrıntılı faturalarına ulaşan bazı tüketiciler, uzun süre internet kullanmış gibi veri transferi yapılmış olduğunu gördü.

Konuyu uzmanlara aktaranlar ise aslında bu zaman diliminde internet kullanımını kendisinden habersizce akıllı telefonun gerçekleştirdiğini, bunun önlenmesi için android ve ios işlemcili cep telefonlarının hücresel veri transferinin ya da veri transferinin “Kapalı” konumunda olması gerektiğini öğrendi.

Yüksek fatura mağdurlarından biri olan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin bilgilendirilmesinin evrensel haklarından olduğuna, Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu (BTK)’nın 2010 yılında 2010/DK-10/564 sayılı “Kullanım Miktarı Sınırlı Hizmetler” başlığıyla almış olduğu karar uyarınca kotanın yüzde 80 ve yüzde 100’e vardığında abonenin kısa mesaj, e-posta gibi yollarla bilgilendirilmesi gerektiğini, aksi halde kota aşım ücreti yansıtılamayacağını belirtti.

BTK’YA ŞİKAYET EDEBİLMEK ZOR

Özellikle yurt dışına çıkan abonelerin bu şekilde yüksek fatura mağduru olabileceğine dikkat çeken Ağaoğlu, BTK’nın “[email protected]” adresine yapılan başvurularda, kurumun internet sitesine girip, abone olarak şikayetini iletebileceği uyarısı bulunduğuna dikkat çekti.

Ağaoğlu, başvurunun BTK’nın tuketici.btk.gov.tr/giris adresine üye olarak elektronik ortamda yapılması ya da BTK Kurum Merkezi’ne, kurumun Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Mersin Bölge Müdürlüklerine elden ya da posta vasıtasıyla ıslak imzalı dilekçe ile başvuru yapılabileceği bilgisini verdi.

BTK’nın sitesine üye olma konusunda zorluklar bulunduğuna da işaret eden Ağaoğlu, bu konuda yaşadıklarını şöyle anlattı: Başvurumu yapamayınca konuyu BTK Tüketici Hakları Daire Başkanlığına ilettim ve cep telefonu operatörünün haksız faturalama yapmasından ötürü 5809 sayılı yasada öngörülen ölçüde cezalandırılmasını istedim.

Gelişmelerden sonra cep telefonu firmasının müşteri temsilcisinin hatalı faturalama yapıldığını ve düzeltileceğini bildirmesiyle olay daha da ilginç boyut kazandı. Fazla kesilen ve tahsil edilen fatura bedellerinin hesabına iade edileceğinin bildirilmesine rağmen firmanın son üç aylık faturaları BTK Tüketici Hakları Daire Başkanlığı tarafından incelenmeye alındı.

YURDIŞI TARİFLERİNE DİKKAT

Cep telefonu abonelerinin faturalarını ve ön ödemeli dakikalarını takip etmeleri gerektiğini belirten Aydın Ağaoğlu, kotalı tarife paketi kullanan abonelerin kullanım miktarına ilişkin bilgilendirilmemeleri halinde kota aşım ücreti ödemek zorunda olmadıklarına dikkat çekti.

Akıllı cep telefonu kullanıcılarının kendilerinin bilgisi ve onayı dışında da internete bağlandıklarını ve cihazdaki hücresel veri aktarımı özelliği nedeniyle güncelleme yaptığı için internet kullanımının artığını iddia eden Ağaoğlu, özellikle yurt dışına çıkan tüketicilerin sürpriz faturalarla karşılaşmamaları için cep telefonlarını ayarlarını düzenlemeleri gerektiğini, aksi halde yüksek fatura ödemek zorunda kalabileceklerini belirtti.

65 SANİYEDE MÜŞTERİ TEMSİLCİSİNE ULAŞILMALI

Ağaoğlu, ayrıca firmanın çağrı merkezine şikayet başvurusu esnasında, tüketicinin müşteri temsilcisine bağlanmak için uzun süre hatta bekletilmesinin, Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliği ihlali olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Söz konusu düzenlemeye göre; hatta bekletilme süresinin azami 65 saniyede sonlanması ve müşteri temsilcisine ulaşılması gerekiyor. Tüketicilerin bu hususta da mağdur ediliyor. Söz konusu yönetmelik sesli yanıt sisteminde ana menüde bekletilme süresinin azami 45 saniye, alt menüde çağrı merkezindeki gerçek kişiye bağlanma seçeneğinin sunulduğu ana kadar geçen sürenin azami 20 saniyeyi aşmamasını öngörmektedir” dedi.

 

Diğer Kaynaklar;

http://www.haber27.com/akilli-telefon-kullanicilari-dikkat-143145h.htm

http://www.zaman.com.tr/ekonomi_akilli-telefon-faturalarina-dikkat_2223464.html

http://fotogaleri.bugun.com.tr/akilli-telefon-faturalarina-dikkat-fotogaleri-1000533/1

 

Paylaş